/A képen: Ilmenit – Forrás:wikipedia/
Talán ma is érdekesek lehetnek a Mór és környéke ipari és mezőgazdasági létesítményeinek 20. századi történetéről szóló régi híradások – mint például ez, 1984-ből:
„Ilmenit Fejér megyében
Ritka „kincsre” akadt Fejér megyében a Csepel Művek Fémművének móri elektródagyára. Negyven százaléknál is több titán-dioxidot tartalmazó ilmenitet találtak a gyártól alig tíz kilométerre lévő fehérvárcsurgói kvarchomokbányában. Ezt a hegesztőpálca készítéséhez nélkülözhetetlen anyagot eddig Indiából importáltuk.
Az elektródagyár szakemberei — az Országos Érc- és Ásványbánya Vállalattal együttműködve — eddig egy tonna elektróda készítéséhez elegendő ilmenitet bányásztak. A próba- gyártás során bebizonyosodott, hogy az indiai ilmenittel sok tekintetben megegyező minőségű hazai anyag tökéletesen megfelel bizonyos elektródafajták gyártási követelményeinek.
A móri elektródagyár évente 400 tonna fehérvárcsurgói ilmenitet tudna felhasználni. Szakemberek számításai szerint a ritka ásványi anyag kinyeréséhez szükséges berendezések költsége két év alatt megtérül…”
Forrás:Library.hungaricana.hu/Dolgozók Lapja, 1984. július (39. évfolyam, 205-230. szám) /1984-09-22 / 223. szám
Kiemelések tőlem – a szerk.
Ezzel egy baj van, 2023. augusztus 31-ével teljesen megszűnik a móri elektródagyár!😞😞😞🥲🥲