/Szent István tér – Kapucinus templom 1945 előtt/
Talán ma is érdekesek lehetnek a Mórral és környékével kapcsolatos régi híradások, szokások, hagyományok – mint például ez:
„…A móri templomot technikai okok miatt hamarosan restaurálni kellett. A megújított templom fölszentelésére 1731-ben került sor. A munkálatokat fráter Bertold de Neustadt vezette. A főhomlokzatból félig kilépő gúlasisakos torony, fülkéiben Sigmaringeni Szent Fidél és Leonisszai Szent József barokk szobrai állnak. Hajója átalakítva.
Szentélye egyeneszáródású, dongaboltozatos. Mennyezetén a XIX. század második felében készült Szűz Mária életéből vett falfestmények.
Főoltárképét Baumgartner Norbert OFMCap festette. Mellékoltárait Kantalicei Szent Félix és Brindisi Szent Lőrinc tiszteletére szentelték. Berendezéséből említést érdemel a Scrinarius Tattensis készítette sekrestyeszekrény, melynek faragott díszítéséről a História Domusban is megemlékeztek.
A kolostoregyüttes elsőrendű szerepet játszott a rendtartomány életében és „valóságos kapucinus központtá vált”, ahol sokszor tizenöt-tizennyolc atya is tevékenykedett egyszerre.
Rekatolizációs, missziós tevékenységük kiterjedt egész Fejér vármegyére, de más dunántúli (Komárom, Veszprém vármegye) településeken is föltűnnek rendszeresen a móri kapucinusok.
Hogy milyen hatalmas terület lelki gondozását látták el a kapucinusok, azt jól érzékelteti II. József abolíciós rendelkezése, amely a móri plébánia területét öt plébániára (Mór, Bakonysárkány, Bodajk, Csókakő, Pusztavám) osztotta föl. A kolostor gyógyszertára 1734-ben nyílt meg. Sokáig a környék egyetlen patikája volt. 1807-ben, hogy a rendházat renoválni tudják, eladták a patikát. Berendezése, fölszerelése elpusztult…”
Forrás:Library.hungaricana.hu/ G. Merva Mária (szerk.): A Mariabesnyői Mária Múzeum – kiállítási katalógus (Gödöllői Múzeumi Füzetek 10. Gödöllői Városi Múzeum, 2009) / Kerny Terézia: A KAPUCINUS REND MŰKÖDÉSE ÉS ÉPÍTÉSZETE MAGYARORSZÁGON
Kiemelések tőlem – A szerk.
Írj Te először kommentet "Mór egykor – „A kolostor gyógyszertára sokáig a környék egyetlen patikája volt…”"