/Fotó: Nagy Pál/
Talán ma is érdekesek lehetnek a Mórral és környékével kapcsolatos régi híradások, érdekességek… – mint például ez a részlet, amelyben arról van szó, hogy a feloszlatásra került hatvani kolostor javaiból mi került Mórra (1787-et írtak akkor):
„…A hatvani patika berendezésének és gyógyszereinek befogadására a tartományfőnök elsősorban a móri kolostort jelölte ki, illetve kisebb mértékben a máriabesnyői rendháznak is juttatott belőlük.
A besnyői és a móri házfőnök kérvényei ugyanezt az elhatározást erősítették meg, a berendezés egyes tárgyaira vonatkozóan azonban egyik dokumentum sem közöl részleteket.
A móri rendház kivételesnek tekinthető a kedvezményezett kolostorok között abból a szempontból, hogy a távolság a szállítás anyagi és logisztikai feltételeit is nehezíthette.
Ugyanakkor a móri volt a kapucinusok egyetlen olyan kolostora, amelynek patikáját egy, a pesti egyetem orvosi fakultásán vizsgát tett laikus testvér vezette, és ezáltal minden tekintetben megfelelt a hatályos előírásoknak.
A móriak kérvényükben a házigyógyszertár patikaszerein és laboratóriumi felszerelésén kívül csupán két lóra és egy négyüléses fedett kocsira tartottak igényt, amelyeket először talán épp a patika elszállítására használtak fel.
A hatvani kolostor állatállománya a feloszlatáskor készült leltár szerint hét lóból és négy süldő malacból állt. A provinciális elosztási tervének tanulsága szerint a móriaknak adott két lovon kívül további három ló, egy szekér (Pauerwagen) és a malacok – a márciusban kiadott rendelkezés alapján – a budai kolostorhoz kerültek, a maradék két lovat pedig eladták, hogy a szerzetesek élelmezését és utazási költségét fedezni tudják…”
Forrás:Library.hungaricana.hu/ H. Szilasi Ágota – Várkonyi Péter – Bujdosné Pap Györgyi – Császi Irén (szerk.): Agria 50. (Az egri Dobó István Vármúzeum Évkönyve – Annales Musei Agriensis, 2017) / Pataki Katalin: A feloszlatott koldulórendi kolostorok berendezésének újraelosztása II. József idején. A hatvani kapucinus kolostor javainak sorsa
Kiemelések tőlem – a szerk.

Írj Te először kommentet "„…Berendezésének és gyógyszereinek befogadására a tartományfőnök elsősorban a móri kolostort jelölte ki…”"