/A kép illusztráció! – 2015-ben készült – Fotó:Nagy Pál/
Talán ma is érdekesek lehetnek a Mórral és környékével kapcsolatos régi híradások, szokások, hagyományok – mint például ez:
„...A móri kapucinus hitélet jelesebb eseményei közé tartoztak a búcsújárások, fogadalmi misék és a Nepomuki Szent János ünnepén Árkipusztára vezetett fényes precessziók.
Közülük föltétlenül megemlítendő az 1747-ben Sigmaringeni Szent Fidél és Leonisszai Szent József szentté avatására rendezett nyolcnapos ünnepség, vagy az a jeles esemény, amikor 1778. március 18-án Mária Terézia Szent István koponyaereklyéjét régi tokjával együtt visszaadta az általa 1777-ben megalapított Székesfehérvári Egyházmegyének.
A Székesfehérvárról még a XV. században elszármazott ereklyének Wärth Sebestyén bécsi ötvös egy új ezüst büsztöt készített, s ebben a hermában indították útnak Bécsből 1778. március 20-án.
Az ereklyét március 25-én Sellyei Nagy Ignác fehérvári püspök (1777-1789) vette át Móron, ahol négy napig nyilvános tiszteletben részesítették.
Innen a püspök saját kocsiján vitte a székesfehérvári székesegyházba…”
Forrás:Library.hungaricana.hu/ G. Merva Mária (szerk.): A Mariabesnyői Mária Múzeum – kiállítási katalógus (Gödöllői Múzeumi Füzetek 10. Gödöllői Városi Múzeum, 2009) / Kerny Terézia: A KAPUCINUS REND MŰKÖDÉSE ÉS ÉPÍTÉSZETE MAGYARORSZÁGON
Kiemelések tőlem – A szerk.
Írj Te először kommentet "Szent István koponyaereklyéjét a fehérvári püspök vette át Móron…"