/A kép illusztráció!/
Talán ma is érdekesek lehetnek Mór történetével, illetve a Móron született híres emberekkel kapcsolatos régi híradások – mint például ez:
„Történeti kuriózumnak számító tárgy került a pécsi Janus Pannonius Múzeumba: a Pesten 1848-ban megölt Lamberg altábornagy futártáskája. A múzeum helytörténészei egy volt főrangú család Baranyában élő leszármazottainak emlékei között bukkantak rá.
A család rokonságban állt a Lamberg családdal és 130 éven át őrizte a táskát.
A Móron született gróf Lamberg Ferenc Fülöp altábornagyot, a pozsonyi hadtest parancsnokát — mint ismeretes — királyi biztosként küldték Bécsből a forradalmi Magyarországra. 1848. szeptember 28-án felismerték a pesti hajóhídon, a fellázadt tömeg megtámadta és megölte.
Petőfi ..Akasszátok el a királyokat!” című verse ennek az eseménynek a felidézésével kezdődik: „…Lamberg szívében kés …”
Valószínűleg a Baranyában előkerült útitáska volt vele halála lapján is, ebben őrizte a hivatalos iratait és a személyi okmányait.
Az elnyújtott körte alakú bőrtáskán egy rézlemez látható, rajta a tulajdonos neve: Gróf Lamberg. Az érdekes emlék a Janus Pannonius Múzeum 1848/49-es gyűjteményét gazdagítja.”
Forrás:Library.hungaricana.hu/Dolgozók Lapja, 1979. február (32. évfolyam, 26-49. szám) / 1979-02-13 / 36. szám
Kiemelések tőlem – a szerk.
Írj Te először kommentet "130 évig őrizte egy család a móri Lamberg Ferenc Fülöp futártáskáját"