Fekvése
A Vértes nyugati oldalán, Mórtól 8 km-re észak-északkeleti irányban, Oroszlánytól 14,5 km-re található. (az erdei úton, a volt bányaúton csak kb. 10 km – a szerk.)
(a Művelődési Ház a falu központjában)
Története:
Pusztavám község (németül Pußtawahn), melyet 1909-ig Ondódnak neveztek, Fejér megye északkeleti peremvidékének egy völgyében fekszik, melyet az Általér szel keresztül. Ez a völgy választja el a Vértes-hegységet a Bakonytól.A korai középkorban jött létre Vndó, azaz Ondó település, mely bizonyára megegyezik a hajdani Ondóddal. Valószínű, hogy az akkori helység “Nána” is a hajdan I. Károly birtokai közé tartozott.
Feltehetően “Ondód” és “Nána” nevüket az első betelepülőktől kapták a XII. és XIII. század között.
Az egykori falu “Nána” nevével először egy 1379-bõl származó okiratban találkozunk. Ebből megtudhatjuk, hogy a hajdani lakott település “Nána” település “Nána” falu a székesfehérvári prépostság birtokát képezte.
1332-1337-es évekből származó pápai dézsmalistából ismeretes, hogy Ondód akkor már rendelkezett plébániával. A templom romjai még a XIX. század elején láthatók voltak. E helyet még ma is “Ondódi templomrét”-nek nevezik.
Zsigmond király 1437-ben keletkezett egyik rendeletéből tudjuk, hogy Ondódon létezett egy királyi vám. erről a hajdani “Vám” helységről kaphatta – egy verzió szerint – a mai Pusztavám a nevét.
Még ugyanebből az évszázadból említenek Ondód környékén 2 másik vámot is.
A középkorban a három falu urai gyakran váltották egymást, többek között a szentkeresztesi bencés kolostor, a gesztesi földesúr, a csókakői uradalom részei voltak.
1691-ben I. Leopold császár 60000 rajnai gulden fejében a csókakői uradalmat a hadiszállítónak, Johann Haas von Hofburg bárónak adományozta, mely magában foglalta a három teljesen elnéptelenedett területet: “Puszta-Nána”, “Puszta-Vám” és “Ondód”.
Legkésőbb 1741-tõl e három terület báró Trips de Berge generális felesége, Maria Antónia von Auersperg grófnő tulajdonához tartozott. A mai Pusztavámot a grófnő újra benépesítette.
Az 1812-bõl származó evangélikus egyházi krónika szerint az újra betelepítés 1715 körül kezdődhetett.Az első telepesek túlnyomórészt magyarországi németek voltak a nyugat-magyarországi Vas, Sopron és Moson megyékből. Származási helyként két egymáshoz közel fekvő falut említenek Moson megyéből: Rajkát és Miklósfalvát (Nickelsdorf).E két településről érkezett kezdetben a legtöbb telepes. Az első betelepítéskor jelentős szerepe volt az evangélikus lutheránus vallásnak, kevésbé meghatározó a betelepülők nemzeti hovatartozása.
Ebben az időben békésen élt egymás mellett német, szlovák és magyar. A Második, kizárólag német betelepítési időszakban sok telepes érkezett Bajorországból.
Az okiratok szerint nem lehet egységes őshazát meghatározni, mivel ők Németország és Ausztria különböző területeiről származnak. Az első időszakot a katolikus betelepítési szakasz követte a móri kapucinus kolostor segítségével.
A katolikus papok átvették a lutheránusok lelkipásztori szolgálatát, közülük sokat a katolikus hitre térítettek. A katolikusok már 1760-ban, alig 14 évvel az első katolikus betelepítés után, templomot kaphattak, míg a lutheránusok, akik már 1715-ben letelepedtek, még csak 1785-ben építhettek templomot.Az első telepesek életkörülményei rendkívül keservesek voltak. Szegények még földbevájt kunyhókban – putrikban – laktak, s még csak 1730 után építettek házakat. A korábbi termékeny földek a török uralom után elpusztultak , sivárok voltak, így a természettől is vissza kellett ezeket hódítaniuk.
A pusztavámi németek sorsa a betelepítés után hasonlóképpen alakult, mint más falvakban. A Népesség számának gyors növekedése, a társadalmi nyomor sok német telepest arra kényszerített, hogy a XVIII-XIX. század fordulóján elhagyja a falut és a Dél-Bánát irányába, a Tolna megyei Paksra és Györkönybe illetve Lajoskomáromba vándoroljon tovább.
Lajoskomáromban a pusztavámi lutheránusok egy új települést alapítottak. A két falu közötti baráti kapcsolatokat még e századig is ápolták.
Nemcsak Lajoskomáromban, hanem Németország sok területén kellett a pusztavámiaknak a II. világháború után új hazát keresni, melyet meg is találtak.
A II. világháború után Pusztavám gazdasági arculata teljesen megváltozott, ez mindenekelőtt számos ipari üzem létrejöttével függ össze.
A sok munkalehetőség az eddig mezőgazdasággal foglalkozó települést ipari faluvá fejlesztette.
Számos munkalehetőséget adott és ad még ma is az ország egyetlen, még működő mélyművelésű szénbányája, a Márkushegyi bánya (2014. dec. 31-ig – a szerk.), a Rába, Fehrer, (helyükön régen Ikarus gyár), a volt Budalakk gyár, a Fűrészüzem, az erdészet és a mezőgazdasági szövetkezet.
(A szénbányászat 2014. év végén szűnt meg – a szerk.)
Ezek az üzemek sok embert vonzottak ide a környező és távoli településekről. E folyamat által a homogén, zárt faluközösség fellazult.
A gazdasági, politikai fejlődés Pusztavámot is érintette. A rendszerváltást követően a faluban is sok magánvállalkozás jött létre. A falu lakóinak még ma is kb. 60%-a német nemzetiségű.
(forrás:pusztavam.hu)
Nevezetességei
Katolikus templom
Evangélikus templom
Német Nemzetiségi Néprajzi Kiállítás (Heimatmuseum)
A településen 1995-től működik Német Kisebbségi Önkormányzat, feladatai közé tartozik a német kultúra ápolása, az identitás védelme, a tárgyi emlékek gyűjtése, a berendezett tájház anyagának bővítése.
Az 1970-es évek végén a kultúrház vezetője Kiss Józsefné (Marika néni) kezdte meg a tárgyi emlékek gyűjtését.
Kezdetben a művelődési ház emeletén kapott helyet a kiállítás, egy tájszobában.
A szoba a művelődési ház felújítási költségéből, társadalmi munkával, a faluban működő ipari üzemek által nyújtott segítséggel került kialakításra.
A Német Nemzetiségi Néprajzi Kiállítás 1980-ban nyílt meg, ettől az évtől rendelkezik működési engedéllyel.
A kiállítás jelentős része adományokból, a lakosság által felajánlott tárgyakból állt össze. A restaurálási munkákat a Fejér Megyei Múzeum szakemberi végezték.
A település Önkormányzata 1994-ben vásárolta meg azt az épületet melyben jelenleg a kiállítás látogatható.
A kiállítás megtekinthető előre egyeztetett időpontban.
Cím: Pusztavám, Kossuth Lajos u. 74.
Információ / Information:
Polgármesteri Hivatal 06-22-417-201, (forrás:provertes.hu)
Művelődési Ház
06-22-417-229
Nemzetiségi hagyományok:
Tánccsoport
Fúvószenekar
Énekkar
Malomerdő Panzió:
Az egykori vadászkastély felújítása és átalakítása 2006-ban valósult meg, amelynek köszönhetően két épületben összesen 31 fő elhelyezése biztosított.
(forrás:verteserdo.hu)
Vértes Tábor:
A szállás az erdő közepén helyezkedik el (a Vértesi Tájvédelmi Körzet északkeleti sarkában, Pusztavámtól 4 km-re), így ideális tanulási, sportolási, szórakozási lehetőséget nyújt erdei iskolához, nyelvi-, edző-, és nyári táborokhoz, ill. néhány napos kirándulásokhoz, családi táborozáshoz.
Lépakuti tó:
Pusztavámtól kb. 3 km-re található, rendezett horgásztó
Vértesszentkereszt, bencés apátság
Román kori építészetünk gyöngyszeme az Oroszlány és Pusztavám (utóbbitól kb. 5 km-re) közötti erdőben megbúvó egykori bencés monostor és templom maradványa.
A XII. századi alapítású kolostort az évszázadok során több rend is birtokolta. A bencések, esetleg a ciszterek és a domonkosok ellentétét bizonyítja több alaprajzi megoldása és a rá vonatkozó írásos adatok.
Történetének éppen ez a vonatkozása teszi különlegessé, hiszen a településektől távol álló kolostor többféle szerzetesi koncepció megvalósításának is otthont adott.
A török korban elhagyott kolostor jelentős álló romjai ma látványos képet nyújtanak a Vértes erdejében.A Vértes hegységben elhelyezkedő bencés kolostort 1146 előtt alapította a Csák nemzetség a Szt. Kereszt tiszteletére. Az első kolostor templomát az 1210-es években újjáépítették, ekkor nyerte el ma is látható alakját.
A háromhajós templom egyedi vonása, hogy a főszentély háromkarélyos elrendezésű, nyugati homlokzata két tornyos. Elképzelhető, hogy 1210 és 1240 között a ciszter rendhez került a kolostor, de ezt követően a késő-középkorban továbbra is bencés kolostor volt e helyen.
A rend számos kolostorához hasonlóan, a XV. század második felében az épületek már rossz állapotban voltak és a szerzetesek nem tudták megújítani kolostorukat.
Ezért Mátyás király 1478-ban a hanyatlásnak indult kolostort az obszerváns domonkosoknak adta, akik a birtokukba került kolostorban csak 1505-ben alakították meg konventjüket.
Ekkor újabb építkezésekre került sor, elsősorban a kolostor részben. 1541-ig működött ebben a formában.
A kolostor kerengőjének sarkánál kis kápolna állt, amely eredetileg a közeli település plébániatemploma lehetett. Ezt a kis templomot a domonkosok belefoglalták a kolostorukba.
A török korban a kolostort elhagyták, jelentős álló romjai azonban napjainkig megmaradtak. Jelentős régészeti ásatás tárta fel a kolostor korábbi maradványait.
A műemléki helyreállítás eredményeként látogatható a Vértes erdejében álló látványos templomrom.
(Vértesszentkereszti apátság – forrás:wikipedia, Fotó:Thaler Tamás)
Gerencsérvár
Fotó:wikipedia – KossuthZs
Írj Te először kommentet "Ismeri Mór környékét? – Pusztavám, kora középkori nemzetiségi település"