/A kép illusztráció/
Mór történetének egyes korszakaival, az „őslakos” móriak, illetve a Mórra évszázadokkal ezelőtt betelepített német lakosság életével, szokásaival, mindennapjaival több alkalommal foglalkoztunk.
Mindezek azonban szinte kimeríthetetlen témát szolgáltatnak…
„… A vagyontárgyak őrzése a csendőrség feladata volt, ugyanígy a rend fenntartása is. Ők folytatták a nyomozást a tűz okának kiderítésére.
Az eredmény többnyire a szándékos gyújtogatás gyanúja volt.
A lakosság maga is osztotta ezt a véleményt – a felbujtókat a biztosító társaságokban, vagy az építőanyagokat árusító zsidó kereskedőkben sejtve.
De szerepet játszhatott a gyújtogatásban az emberi irigység és rosszindulat is. Adatközlőm szerint olykor megtalálták a szándékosságot igazoló, petróleummal átitatott kukoricacsutkát is.
Egy másik esetben cédulára akadtak a következő szöveggel: „Gyújtottam, oltottam, mégsem tudtatok elfogni!”. Ugyancsak a felbujtók, illetve a gyújtogatok makacs kitartását bizonyítja az a tény is, hogy a Tábor utcai ún. Pollmann-házat három egymást követő évben ismételten megpróbálták felgyújtani.
Egy rövid anekdota is egy szándékos gyújtogatásra vet fényt.
Egy késői látogató imádkozott szerettei sírjánál a Kálvária-temetőben.
Már jócskán esteledett, mikor sietős lépteket – majd halk dörmögést hallott az egyik sírkő mögül: „Még nem ég, még mindig nem ég!”, õ maga is megdermedve a félelemtől, egy sírkő mögé bújt és tovább hallgatta a zsörtölődő férfihangot: „Még mindig nem ég!”.
Ám egyszer csak az hangosan felujjongott: „Halalacs, es brennt schon!” Már ég! Valóban, a dombon fekvő temetőből jól látszott, hogy egy közeli ház lángra lobbant.
A gyújtogató a temetőbe futva figyelte, hogy az általa meggyújtott tűzfészek meghozza-e a várt eredményt.
Mi is gyakran mondjuk, ha valahol tüzet gyújtunk és a lángok magasra csapnak: „Halalacs, már ég!”….
(Részlet Schwartz Alajos: A móri németség története és élete c. könyvéből – a szerző engedélyével)
Írj Te először kommentet "Gyújtogatások is voltak Móron…"