Kiállításon a páratlan kincsesbányai ezüstlelet

Népszerű ajánlatok

/Fotó: OKK Fehérvár/

Kiállításon mutatják be a Kincsesbánya határában talált, közel 800 darab ezüstérmét és egyéb, értékes kincseket. A leletet egy elfeledett Árpád-kori magánvár területén fedezték fel néhány hónapja a Szent István Király Múzeum régészei, a Vaskapu Vár Baráti Kör tagjai és helyi önkéntesek. A kincseket azóta restaurálták és a nagyközönségnek is bemutatják a Múzeum Fő utcai Rendház épületében március 12-én nyíló kiállításon, mellyel egyben újraindul „A hónap műtárgya” című sorozat – hangzott el a Múzeum sajtótájékoztatóján.

Komoly összefogásnak köszönhető a kincsesbányai régészeti szenzáció. A Szent István Király Múzeum, a Közösségi Régészeti Program önkéntesei, a Vaskapu Vár Baráti Kör tagjai, valamint Kincsesbánya közössége végeztek terepi kutatást a település külterületén, egy elfeledett, késő Árpád-kori magánvárban, a Vaskapu-hegy oldalán. Mindenki nagy meglepetésére egy eddig bolygatatlan kincslelet került elő: a terepen 120 darab, apró ezüstérmét találtak, melyek egy agyagedény körül voltak szétszóródva, majd kiderült, hogy az edény további sok-sok érmét rejt. A kincslelet összesen 779 érméből és egyéb értékes tárgyakból áll; találtak buzogányfejet, nyílhegyet, sarkantyút, ezüst pecsétgyűrűt és vasszögeket is. Az agyagedényről kiderült, hogy törött volt, majd kijavították, ezzel tulajdonképpen „újrahasznosították” a korabeli tulajdonosai. Az érmék összértéke a korabeli viszonyok szerint 14-15 szarvasmarha ára volt, ami ma egy luxusautónak felel meg.

A páratlan leleteket az elmúlt hónapokban restaurálták és alkalmassá tették a bemutatásra. A kincseket „A hónap műtárgya” című, újjáéledő múzeumi programsorozat keretében mutatják be. A kiállítás március 12-én, szerdán 13.30 órakor nyílik a Rendház aulájában és egy hónapig ingyenesen látogatható.

A kincs előkerülése jól példázza, hogy ha egy közösség elkezd a saját múltjával foglalkozni és akár tudományos kutatásokra is ösztönzi a területileg illetékes intézményt, akkor nagyon szép, jó és szó szerint kézzelfogható eredmények születhetnek – fogalmazott Kovács Loránd Olivér, a Múzeum szakmai igazgatója. Hozzátette, az összefogásban kulcsszerepe volt Gaál Tamásnak, a fehérvári Közösségi Régészeti Program résztvevőjének, aki megtalálta a kincset. A leleten már elvégezték a numizmatikai meghatározást: a kincsek jelentős része az első tatárjáráshoz kötődik.

Ilku Máté, a Vaskapu Vár Baráti Kör elnöke elmesélte, hogy tavaly nyár derekán látogatott ki először a helyszínre, melyet teljesen benőtt a bozót. Fontosnak tartotta, hogy felszámolják a méltatlan körülményeket, hiszen egy történelmi érték sorsa forgott kockán. Megkereste a múzeumi munkatársakat, majd Kincsesbánya polgármesterét, és indulásnak 39 fő önkéntest is toboroztak. A lelet végül a terület megtisztása után, a második fémkeresős kutatásnál került elő.

Berek Veronika, a Múzeum régésze arról számolt be, hogy egy tavaly novemberi szombaton kezdték meg a kutatást: először egy ezüst pecsétgyűrűt találtak, majd utána leltek rá a fejjel lefelé álló agyagedényre. Bontás közben előkerültek az apró gyökerek által kitolt, első ezüstérmék, ekkor tudatosult a szakemberekben, hogy egy éremkincs-lelettel van dolguk. Később bebizonyosodott az is, hogy az érméket egy lenvászon szütyőbe rejtették, majd letakarták az agyagedénnyel, a szütyő maradványait ugyanis megtalálták az érmék között. Az érmék 99 százalékát bécsi fillérek teszik ki, melyek II. Ottokár uralkodásához köthetőek, de találhatóak a magyar királysághoz, V. Istvánhoz, IV. Bélához és IV. Lászlóhoz kapcsolódó darabok is. Az érmék érdekes alakokat, például sárkányt, oroszlánt, párducot, unikornist, kutyákat ábrázolnak. A lelőhely felszínén találtak emberi maradványokat is, melyek vélhetően a támadás során elhunyt egyénekhez köthetőek. A vár sorsának, pusztulásának megismerését a további régészeti feltárások teszik lehetővé, melyekre remélhetőleg még idén sor kerül.

A lelethez rögtön egy rendezvény is kapcsolódik: június 14-én rendezik meg az első Várnapot hagyományőrzőkkel, történelmi kézművesekkel, régészeti előadásokkal, később pedig tudományos programokat, konferenciákat is terveznek Kincsesbányán.

Forrás: OKK Fehérvár

Írj Te először kommentet "Kiállításon a páratlan kincsesbányai ezüstlelet"

Írj kommentet

Az e-mail címed nem kerül publikálásra


*