Móron és környékén régen – mint erről már korábban is írtunk – sok (többségében ma már nem létező) tanya, puszta létezett. Árkipuszta viszont azon kevesek egyike, ahol ma is élnek. Közigazgatásilag Mórhoz tartozik. Mit érdemes tudni róla?
Schwartz Alajos: A móri németség története és élete című könyvében olvashatjuk:
„A puszták helyén állott falvak nevével már Árpád-kori oklevelekben találkozhatunk: II. Béla (1131-1141) a székesfehérvári kereszteseknek adományozta többek között Achazi (Árki?) és Timár falvakat”
„A veszprémi püspökség egyházi tizedösszeírása 1333-ban Moor, Timár és Arachin (Árki) plébániáit említi.” (a szerző engedélyével)
Árkipuszta egy település Fejér megyében, a Móri járásban. Közigazgatásilag Mórhoz tartozik.
fotó:Nagy Pál
Földrajza
Fekvése
Árkipuszta Mórtól 3,7 kilométerre északra fekszik.
Demográfiai adatok
2011-es adatok szerint a lakónépesség 121 fő, a lakások száma pedig 37.
Gazdaság
Árkipusztán a Pfiffer Bútor vállalat telephelye található. (Itt – ha Mór irányából jobbra kanyarodunk – közelíthető meg több nagyvállalat, mint például a Rába, a Fehrer Hungária, vagy a Vértesi Erdő Zrt. telephelye, valamint Pusztavám „Vérteskert” településrésze is erre van közelebb – a szerk).
Vallás
fotó:Nagy Pál
Nepomuki Szent János kápolna
A Nepomuki Szent János kápolna 1740-ben épült fel. A kápolnánál egy szobor áll Nepomuki Szent Jánosról.
Közlekedés
2009-ben Árkipusztán buszmegálló épült. A buszmegálló megépítését Takács Lajos határozta el.
Amikor elkészült a buszmegálló akkor kiderült, hogy a buszmegállót jelző tábla kihelyezésére nincs engedély, s a buszmegálló avatásán pedig az derült ki, hogy a megállóra is engedély kell.
(archív kép – a felirat már nincs ott, a kép bal oldalán viszont látható, hogy a buszmegálló tábla már ott van – a szerk.)
A buszmegálló mellett levő felirat nagy népszerűségnek örvendett.
(forrás:wikipedia)
(Ezt a fedett buszmegállót a fent említett gyárak, ipartelepek, ill. Pusztavám vérteskerti településrésze irányából jövő út mellé építették. A Mór – Pusztavám útvonal mellett addig is volt buszmegálló, melyeket 2015-ben újítottak fel – a szerk.)
Az árkipusztai temető részlete a kápolna mögött:
fotó:Nagy Pál
A valamikor régen volt árkipusztai állomás:
fotó:Nagy Pál
Írj Te először kommentet "Mór apró településrésze: Árkipuszta, mely már 900 éve létezett"