Márton-napi hagyomány és asszonyfarsang Móron

Népszerű ajánlatok

/Fotó: Hrubos Zsolt/

Idén sem szakadt meg a hagyomány: a Móri Borbarát Hölgyek Egyesületének tagjai Márton napján, november 11-én délelőtt 11 óra 11 perckor átvették a pincekulcsot Molnár Józseftől, a Márton Pince tulajdonosától.

A kulccsal képletesen minden pince kulcsát átvették. Ezzel vette kezdetét a néphagyomány szerinti asszonyfarsang.

A Márton-naptól Advent kezdetéig tartó időszak a kisfarsang, amikor még mulatozhattak az emberek.

Elődeink ilyenkor a termések betakarítását, munkájuk gyümölcsét ünnepelték. Az újborok már ihatók voltak, a libák meghízva várták sorsuk beteljesedését.

Annak idején a pincekulcs jobbára a férfiak zsebében volt, a nők nemigen járhattak le oda. Kisfarsang idején viszont igen.

A móri borbarát hölgyek egyik vállalt feladata a hagyományok ápolása – ahogy ez az esemény is tanúsítja.

Idén is saját készítésű finomságokat fogyasztottak a házigazda kitűnő borai mellé. A program este a Tárlat Étteremben elfogyasztott libavacsorával folytatódott.

Hogy miért épp libavacsora? Mert ahogy a mondás tartja: „Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik”.

                                                           Nagy Pál

Írj Te először kommentet "Márton-napi hagyomány és asszonyfarsang Móron"

Írj kommentet

Az e-mail címed nem kerül publikálásra


*