/A kép illusztráció! – Fotó:Pixabay/
Talán ma is érdeklődésre tarthatnak számot a Mórral és környékével kapcsolatos régi híradások… – mint például ez a korabeli cikk, amely egy nagyon sajnálatos, 1993-ban történt móri családi tragédiáról szól:
Figyelem! Az alábbi téma többeket érzékenyen érinthet!
“Gázrobbanás Móron – a szülők meghaltak
A tatabányai bányamentők segítettek a holttestek felkutatásában
A szülők életüket vesztették, sokkos állapotú két kisgyermeküket vállcsonttöréssel a helyi kórházban ápolják annak a gázrobbanásnak a következményeként, amely a csütörtökre virradó éjszaka – 1 óra 25 és 1 óra 30 perc körül – történt Móron.
Szerencsés László rendőr alezredes, a Fejér megyei rendőrfőkapitány közbiztonsági helyettese elmondta: feltehetően a palackból kiszivárgott gáz felrobbanása okozta a szerencsétlenséget.
A 38 éves szülők (… és …) életüket vesztették. Holttestüket 6 óra 40 perckor találták meg a romok között. Két gyermeküket, a 11 éves kislányt és a 13 éves fiút már az éjszaka a móri kórházba szállították. Egyikük vállcsonttörést szenvedett, s kora délelőtt még mindketten sokkos állapotban voltak.
A detonáció következményeként a családi ház szinte romhalmazzá vált, s több szomszédos épület is megrongálódott, az ablakok kitörtek, a tetők megsérültek.
A súlyos robbanás ügyében még tart a szakértői vizsgálat.
A BM Tűzoltóság Országos Parancsnokságától kapott tájékoztatás szerint az eddigi vizsgálatokból kitűnik, hogy a három- szintes ház földszinti garázsában tartott pb-palackokból szivárgott ki a gáz, amely végül is felrobbant. A garázsban ugyanis egy gázüzemű Renault típusú autó volt.
A harmadik szinten tartózkodó gyermekek könnyebb sérülést szenvedtek, viszont az első emeleten alvó szülőkre rá- omlottak a falak, s ez halálukat okozta. Holttestük felkutatásához és kimentéséhez a helyszínre hívták a tatabányai bányamentőket is. A robbanás mintegy 80 méteres körzetben okozott sérüléseket más épületekben, ablakokat tört ki, palafedésű tetőket bontott meg.
A tatabányai bányamentők magukkal vittek egy különlegesen idomított, személyek felkutatására kiképzett kutyát is a sajnálatos móri házrobbanáshoz.
A Laci névre hallgató németjuhász miután gyorsan körbejárta az összeroskadt házat, két és fél perc múlva jelezte gazdájának, Suta Istvánnak, hogy embert észlel a romok alatt. A kiképzéseken megtanított, a kutyavezető számára érthető jelzés alapján kezdődött meg a mentés. Két óra alatt távolították el a romokat és pontosan a kutya által mutatott helyen találták meg a szerencsétlen házaspárt a bányamentők és a tűzoltók.
A tatabányai bányákban kiképzett személykereső négylábúak nem először bizonyították be átlagon felüli „tudásukat”. Segítségükkel rendkívül meggyorsítható a mentés. A móri háznál például a kutya bevetésével 100 négyzetméter helyett 2 négyzetméterre összpontosíthatták a mentést. Nagy kár, hogy a Tatabányai Bányák anyagi gondok miatt kénytelen lemondani erről a szolgáltatásról. Ugyanis nem tudja fedezni a kutyaképzés -és tartás költségeit. Ezért átadta, illetve átadja az idomított állatokat a Magyar Vöröskeresztnek.”
Folytatjuk…
(Az eredeti cikkben a szülők és gyermekek nevét is szerepeltették. Kegyeleti okokból mi a neveket kihagytuk – a szerkesztő)
Forrás:Library.hungaricana.hu / 24 óra, 1993. március (4. évfolyam, 50-75. szám) / 1993-03-26 / 71. szám
Írj Te először kommentet "Egy 1993-as móri tragédiáról: “Gázrobbanás Móron – a szülők meghaltak” 1. rész"