/A képen: „Színpompás műsorkavalkád várja az idén is a vendégeket Móron ” – Forrás:Library.hungaricana.hu/24 óra, 2005. szeptember/
A Móri Bornapoknak minden évben sok tízezres látogatóközönsége van Mórról, a környékből, az ország távolabbi szegleteiből, és külföldről is. Az idei fesztiválra gondolva felidézünk néhány korábbi bornapot – azok beharangozóját, vagy épp sajtóvisszhangját. Mint például:
„Zene, sport, képzőművészet, szép környezet és ezerjó
POLGÁRMESTERI KÖSZÖNTŐ
Nemzetközi Néptánc Fesztivál a nagyszínpadon
Mór város önkormányzatai és a Móri Bornapok rendezőbizottsága szeretettel meghívja önt és családját illetve valamennyi ismerősét a Móri Bornapok és a III. Nemzetközi Néptánc Fesztivál rendezvényeire.
MÓR Ismét eltelt egy év. Ünneplőbe öltöztethetjük szívünket ehhez az eseménydús, háromnapos rendezvénysorozathoz – mondta Schmidt Ferenc polgármester. – Zene, tánc, képzőművészet, szép környezet, jó bor kell ahhoz, hogy jól I érezzük magunkat. Ez mind adott. Sok színvonalas program, valamint a móriak vendégszeretete fogadja majd az idelátogatókat.
– Kis városunk Magyarország közép-dunántúli részén, a Vértes és Bakony völgyében fekszik. A csaknem 15 ezer lakosú, folyamatosan fejlődő, szépülő településünk 2004-ben ünnepelte várossá nyilvánításának 20. évfordulóját.
– Ha Mór boráról beszélünk – ma már nem kizárólagosan – a Móri ezerjó jut eszünkbe. Az Ezerjó hírének öregbítésére, 1934 óta szüretenként megrendezik a Móri Bornapokat, amelyhez a hagyományőrző rendezvények mellett 1996 óta kulturális fesztivál is kapcsolódik.
– Az itt élők vendégszeretete, a borászat és a nemzetiségi hagyományok, a képző- és iparművészet, valamint a zenei kínálat, a város szépülő, emberközeli arculata egyre vonzóbbá teszi Mórt.
– A Móri Bornapok meghívott vendégei hosszú évek óta testvérvárosunk, az észak- rajna-westfáliai Freudenberg delegációjának tagjai. A kapcsolatról szóló megállapodást 1990. október 6-án írták alá, a két város polgárainak partneri és baráti kapcsolatának elmélyítése érdekében.
– A Móri Bornapok nemzetközi hírű rendezvény, amely ma már évente több ezer látogató számára nyújt hagyományőrző, kulturális, sport- és szórakoztató programokat. Több sporteseménynek a helyszínt a 2002-ben átadott Wekerle Sándor Szabadidő- központ sportcsarnoka és uszodája biztosítja.
– A rendezvény ideje alatt a Kapucinus téri borutca várja a borkedvelőket, ahol a helyi termelők nedűit kóstolhatják meg.
– A rendezvénysorozat keretein belül az évente változó programok mellett már nagy múltú hagyománya van a szüreti felvonulásnak, a borkirálynő-választásnak, a képző- művészeti kiállításoknak, a színpadi műsoroknak és a rendezvényeket záró ünnepi tűzijátéknak.
– Az idén harmadik alkalommal rendezzük meg a város hagyományait ápoló nagyszabású Nemzetközi Néptánc Fesztivált, amelyet várhatóan az előző évekhez hasonlóan nagy érdeklődés kísér.
– Kívánjuk, hogy e három nap a múlt hagyományait, meglévő értékeinket és a jelen munkáját bemutató programjai nyújtsanak Önök számára kellemes kikapcsolódást, jó szórakozást és felejthetetlen élményeket. Mi, móriak, mindig nyitott szívvel, zamatos borokkal, szép környezettel várjuk a bornapok eseményeit és a városunkba érkező vendégeket.
Schmidt Ferenc
polgármester és a Móri Bornapok szervezőbizottsága
PROGRAMAJÁNLÓ
Termékbemutatóktól gálán át az utcabálig
Szeptember 30., péntek
11.oo óra A móri borvidék mezőgazdasági termékbemutatójának megnyitása, helye: a Kapucinus pince
13.00 óra Díszvendégünk Trentino Dél-Tirol tartomány és Valdobbiadene bemutató és kiállítás olasz termékekből, helye: Kapucinus tér, nagy faház
15.00 óra Bélyegkiállítás megnyitója és régi mozigépek bemutatója
Helye: a Lamberg-kastély
16.00 óra A bornapok ünnepi megnyitója, városi díjak átadása Helye: a Wekerle Sándor Szabadidőközpont
17.00 óra Képzőművészeti megnyitók: Kiállítás a Szepezdi Művésztelep alkotásaiból, helye: a Park-galéria. A Nyári Művésztábor szobrainak avatása. Helye: a Lamberg-kastély
18.00 óra Móri születésű művészek bemutatója, találkozója, helye: a Radó Antal Városi Könyvtár
19.00 óra Borkirálynő-választás Helye: az Öreg Prés Fogadó
20.00- 2i.454G Eleven Hold koncert
22.00- 23.30-iG Jamie Winchester és Hrutka Róbert 23.30-05.00-iG NoDisco (Dj Mazsi), helye: a Kapucinus tér
Október 1., szombat
9.00 óra Díszmadár-kiállítás megnyitója, helye: a Petőfi Sándor Általános Iskola
10.00- 17.30-ig III. Nemzetközi Néptáncfesztivál, helye: a Kapucinus tér, szabadtéri színpad
14.00 óra Lovasprogramok, helye: a Hétkúti Lovaspark
19.00 óra Zenés est, helye: az Öreg Prés Fogadó
19.00 óra Gálaműsor a III. Nemzetközi Néptáncfesztivál csoportjaival
Nemzetközi táncház, szüreti bál az UnterRock Zenekarral, helye: a Wekerle Sándor Szabadidőközpont
20.00 óra Szabadtéri disco,
DJ S.T. Lukács – Tatabánya
Helye: a Kapucinus tér
Október 2., vasárnap
9.00 órától Népművészeti kirakodóvásár
Helye: a Lamberg-kastély udvara
9.30 óra Térzene a Móri Ifjúsági Fúvószenekarral, helye: Szent István tér, polgármesteri hivatal
10.30 óra Tánccsoportok bemutatója, helye: a Kapucinus tér
11.00 óra Borlovagavatás, helye: az Erzsébet téri Művelődési Ház
13.00 óra Térzene az Oroszlányi Bányász Koncert Fesztivál Fúvószenekarral és Mazsorett Együttessel, helye: a Kapucinus tér
15.00 óra Szüreti felvonulás: lovasok, fogatok, borrendek, tánccsoportok, zenekarok Útvonal: Rákóczi u., Wekerle u., Szt. István tér – Kapucinus tér
16.30 óra Gálaműsor:
18.30 óra Utcabál a Palotabozsoki Schütz Zenekarral Helye: a Kapucinus tér
19.00 ÓRA Bál
Helye: az Öreg Prés Fogadó
22.00 óra Zenés tűzijáték, helye: a Radnóti Miklós Ált. Iskola udvara
Október 7-9-éig
VII. Persped Bornapi Ezerjó Rallye
Egyéb programok: boros utca a Kapucinus téren nyitott borospincék: Pince utca, Ezerjó utca, Hársfa utca, Zrínyi utca
vendéglátó sátrak az Erzsébet téren
szentmisék és istentiszteletek a templomokban mór fotókon kiállítás a régi községházán
KÖRHINTÁK, GAUKLEREK a Wekerle Sándor Szabadidőközpont parkolójában információs ház a Szent István téren (Szent Rita Borhölgyek) kirakodóvásár a Kapucinus téren
LOVAGLÁSI LEHETŐSÉG a Hétkúti Lovasparkban wellness a szállóban Parkolási lehetőség a Piac téren, a Dózsa-lakótelepen és a Vámosközben
Információ:
Lamberg-kastély telefon: 36-22-407-255
www.mor.hu
A borkirálynő ajánlása
Biztosan nem lehet azt állítani, hogy a borkirálynő nem szereti a bort, hiszen akkor nem lehetne borkirálynő, mondja Czéh Zsuzsanna, a 2004. év móri borkirálynője.
A bor nem mint alkohol érdekli, más alkotóelemei is vannak, amelyek megadják a nedű karaktérét, jótékonyan hatnak az egészségre; a bornak magas ásványianyag- és vitamintartalma van. Ha a borról beszél, akkor a bor egész „köretét” nézi, s ezzel adja meg az igazi minősítését.
Itt az adott borvidékre, a szívélyes vendéglátásra, a finom ételekre, a kapcsolódó rendezvényekre, a pincékre, a borért tevékenykedő lelkes csapatra gondol.
És a móri borra, különösen a borvidék leghíresebb fajtájára, az Ezerjóra, amelyről Schwartz Alajos A móri németség története és élete című kitűnő könyvében így írt:
„Az Ezerjóban megvan a nagy borokra jellemző gerincesség, testesség. Gazdag íz- és zamatanyagokban markáns savait, így a domináns almasavat, a ki nem erjedt 2%-nyi cukor harmonikusan tompítja, ezért testes, jellegzetesen kissé fanyarkás, férfi fajtajellegű pecsenyebor.”
Az 1935. évi bécsi kiállításon az Ezerjókat megkóstoló osztrák kancellár így nyilatkozott: „Ilyen bor még nem volt a számban, ezt tisztelettel kell inni.”
A borkirálynő azt kívánja, hogy minél többen látogassanak el a móri borvidékre és ízleljenek meg egy pohárkát ebből a kis móri csodából, amit tiszta szívvel ajánl.
Érdemes megtekinteni a város műemlékeit
A város északi részén húzódó Vénhegy lábánál a történelmi pincesor épületei találhatók. A Bormúzeum és a régi pincesor emlékeztet a vidék jellegére.
A VÁROSKÖZPONTBAN TALÁLHATÓ:
• Lamberg-kastély. Fellner Jakab tervezte, a magyar barokk kastélyépítészet egyik legkiválóbb alkotása. Az épületben helyezték el a helytörténeti gyűjteményt.
• Láncos-kastély (Luzsénszky-kastély). Copf stílusú, nevét az előtte húzódó lánckerítésről kapta.
• AII. világháborúban elesett móriak emlékére emelt, Nagy Benedek helyi szobrászművész – várososunk díszpolgára – Sárkányölő Szent György bronzból és kőből készült alkotása, a Szent • György-kút.
• A 2001. augusztus 20-án avatott Boldog Gizella királyné szobor- kompozíció – Millenniumi Emlékmű – Nagy Benedek alkotása, amely a helyi Városvédő és Szépítő Egyesület kezdeményezésére és közreműködésével valósult meg.
• Rigó István móri születésű szobrászművész alkotása a Millenniumi Parkban látható emlékmű. A német őslakosok több mint 300 évvel ezelőtti (1698) Mórra telepítésének és a II. világháborút követő, 1948-as kitelepítésének állít emléket.
Az oldalt összeállította: Annus Péter”
Forrás:Library.hungaricana.hu/24 óra, 2005. szeptember (16. évfolyam, 204-229. szám) / 2005-09-28 / 227. szám
Írj Te először kommentet "Ezekkel várták a Móri Bornapokra látogatókat 15 éve"